Melyik méz a legjobb?
A legjobb, legfinomabb méz: mindenkinek más
Ahány ember annyi szokás, annyi ízlés. Kérdés persze, hogy csak azért fogyasztjuk a mézet, mert finom és szeretjük vagy fontosnak tartjuk a méz jótékony hatásait is egészségünk megőrzése szempontjából.
Vegyes virágméz
A vegyes virágmézek sok fajta növény nektárjából készülnek, ezért a virágmézeket akár "gyógymixnek" is nevezhetjük. Ezek a vegyes virágmézek a legösszetettebb mézek és ennek köszönhetően ezen mézek jótékony hatásai is sokrétűbbek, hiszen sok-sok gyógynövény különböző gyógyhatásait hordják magukban. A virágmézek főbb tulajdonságai:
- fertőtlenítő hatásúak,
- fertőzésgátlóak,
- nyugtató hatásúak,
- vizelet és hashajtó hatásúak.
A vegyes virágmézeknek az íze is sokszínű, zamatos. Felhasználásuk univerzális: teába, kávéba, sütni, főzni, kenyérre vagy kalácsra kenve, mindenre kiváló édesítőszer.
Gyomorsav ellen: repceméz
Ha valakinek érzékeny a gyomra, akkor neki elsősorban a repceméz vagy annak egy kezelhetőbb változata a repce krémméz ajánlott, ugyanis a repceméz a legkevésbé savas méz, így a gyomorsavval küzdők is fogyaszthatják.
Cukorbetegeknek: akácméz
Egy másik kevésbé savas méz az akácméz, ami ráadásul a cukorbetegek részére is egy jó választás alacsony szacharóz tartalma miatt, illetve a virágpor allergiától szenvedőknek is a legjobb méz.
Gyulladáscsökkentésre: hársméz
A legerősebb gyulladáscsökkentő hatása a hársméznek van. Ezenkívül talán az egyik legkarakteresebb ízű méz. Gyulladáscsökkentő hatása mellett nem elhanyagolhatóak a hársméz alábbi jótékony hatásai sem:
- nyugtató (idegrendszeri panaszokra, alvászavarokra),
- fertőzésgátló,
- lázcsillapító,
- csökkenti a fejfájás és gyomorfájdalom tüneteit,
- köhögéses, megfázásos betegségek hatékony gyógyítója.
Süteményekbe cukor helyett: napraforgóméz
A napraforgóméz a legsavasabb méz. Íze enyhén citrusos, ennek köszönhetően sütemények készítéséhez a legmegfelelőbb. Ez a természetes édesítőszer kiváló cukorhelyettesítő sütemények készítéséhez.